Podstawowe odzywki i suplementy diety Cz2.

Przejdź do części pierwszej artykułu.

– Odżywka węglowodanowa – innymi słowy węglowodany proste w proszku. W jakim calu używać takiego cuda? A no, np. w celu uzupełnienia glikogenu mięśniowego i wątrobowego po treningu aerobowym bądź anaerobowym (siłowym). Glikogen upraszczając jest przetworzonym przez nasz organizm węglowodanem, który podczas treningu jest wykorzystywany na potrzeby energetyczne czyli jego zapasy są uszczuplane (jest głównym wielocukrem, który stanowi materiał zapasowy w komórkach). Po treningu wypadałoby uzupełnić uszczuplone zapasy glikogenu. W ten sposób doprowadzimy do nadkompensacji, czyli nasze mięśnie na jakiś czas zgromadzą więcej glikogenu niż zwykle (powiększenie rezerwy węglowodanowej), co może przyczynić się do wzrostu naszych mięśni. Druga zaleta przyjmowania odżywki typu „carbo” to większy wyrzut insuliny…
Organizm reaguje na węglowodany w ten sposób, że pobudza trzustkę do wydzielania insuliny. Insulina jest dla sportowców korzystna z tego względu, że wręcz wbija substancje odżywcze, węglowodany, aminokwasy do naszych mięśni co przyczynia się do szybszej regeneracji i wzrostu formy sportowej. Oczywiście należy zauważyć, że trening siłowy nie wypala w takim stopniu glikogenu jak trening aerobowy. Co za tym idzie, taką odżywką powinni w szczególności zainteresować się np. kolaże bądź biegacze długodystansowi, maratończycy. Obecne odżywki węglowodanowe zawierają przeważnie opracowaną mieszankę różnych węglowodanów o zróżnicowanej kinetyce wchłaniania, żeby zapobiec nagłym skokom cukru we krwi.

Odżywka typu gainer – jest to połączenie odżywki węglowodanowej i białkowej, zwykle ze znaczną przewagą węglowodanów. Wskazana w szczególności dla tzw. hardgainerów czyli dla osób, które są z natury szczupłe i mają problem z przybraniem na wadze. Raczej nie polecana dla osób, które łatwo przybierają na tkance tłuszczowej, ze względu właśnie na wysoką zawartość cukrów (węglowodanów). Zazwyczaj są to węglowodany proste o wysokim indeksie glikemicznym i mogą powodować odkładanie się tłuszczu na naszym ciele. Porcja takiej odżywki może zastąpić normalny posiłek w ciągu dnia, co jest bardzo wygodne. W przypadku samej odżywki białkowej należałoby dodać do niej jakieś źródło węglowodanów i tłuszczy czyli np. makaron pełnoziarnisty i migdały.

Odżywka typu bulk – odżywka zawierający zrównoważony stosunek białek do węglowodanów czyli 50/50. Taka odżywka już z większym powodzeniem może być stosowana przez osoby ze skłonnością do tycia, ponieważ nie zawiera aż tak dużej ilości węglowodanów jak gainery. Dobry zamiennik posiłku, aczkolwiek lepszym rozwiązaniem jest wspomniana odżywka białkowa, do której dodamy węglowodany lepszej jakości, o niższym indeksie glikemicznym czyli np. ryż basmati, makaron pełnoziarnisty czy chleb żytni razowy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz