Podstawowe odzywki i suplementy diety Cz1.

Tym artykułem postaram się nieco Wam przybliżyć podstawowe odżywki i suplementy używane przez ludzi aktywnych. Nieprawdą jest, że są one przeznaczone jedynie dla kulturystów. Jeżeli ktoś myśli poważnie o poprawie swojej formy powinien nie tylko mieć dopięty trening i dietę ale również suplementację. Same suplementy i odżywki są często demonizowane i niepotrzebnie mylone z nielegalnymi anabolikami przyjmowanymi przez niektórych kulturystów. Tak naprawdę suplementy pozwolą nam zachować zdrowie i siły witalne, prawidłowo regenerować nasz organizm po ciężkim treningu. Dostarczają one często substancji, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć z samego jedzenia. Szczególnie mam tutaj na myśli witaminy i minerały, w które dzisiejsze jedzenie nie jest już tak bogate jak kiedyś. Produkty z supermarketu są często mocno przetworzone i pozbawione w procesie produkcyjnym, cennych dla naszego organizmu związków. Tym bardziej suplement zawierający witaminy i minerały jest dla nas niezbędny gdy stosujemy dietę o ograniczonej kaloryczności w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Poniżej przedstawię parę propozycji, które mogą być z całą pewnością stosowane przez początkujących…

Witaminy i minerały – tak ja wspomniałem, dla ćwiczącego jest to właściwie niezbędny suplement… również polecam go osobom, którzy nie uprawiają sportów, bo jest to podstawa aby zachować zdrowie w XXI wieku. Ktoś powie, że to sztuczne witaminy i są niedobre. Oczywiście najlepsze witaminki są w warzywach i owocach, ale jako ciekawostkę powiem, że organizm nie odróżnia czy witamina jest naturalna, czy sztuczna – dla organizmu witamina to witamina, substancja wygląda tak samo, ma taki sam wzór chemiczny. Co do minerałów polecam rozejrzeć się za chelatami minerałów. Proces chelacji sprawia, że minerały są dużo lepiej przyswajane przez nasz organizm. Szczególnie pożądanym minerałem jest magnez. To ciekawe, że większość populacji ma niedobory magnezu – wypłukują go z naszego organizmu używki, stres, aktywność fizyczna.

– Odżywka białkowa – czyli proteiny zawierające aminokwasy. Białko serwatkowe (whey), białko kazeiny czy też białko jaja to najważniejszy dodatek żywieniowy dla sportowców jako budulec czystej masy mięśniowej. Dieta przeciętnego człowieka jest zbyt uboga w białko, a zbyt bogata w węglowodany i tłuszcze. Powoduje to znaczny odsetek ludzi otyłych w populacji. Najważniejszą rolą białka w organizmie jest funkcja budulcowa. Dieta bogata w białko pomaga w walce z otyłością i nadwagą. Dieta wysokobiałkowa jest jedną z bardziej skutecznych. Idealnie nadaje się na pierwszą fazę odchudzania, kiedy nie jesteśmy jeszcze w stanie zmniejszyć ilości przyjmowanego pokarmu, a jedynie zmieniamy proporcje odpowiednich składników razem z początkiem treningu. Idea odżywki białkowej jest taka, że zastępuje w posiłku źródło białka. Zamiast piersi kurczaka w danym posiłku możemy wypić odżywkę białkową – jest to duże ułatwienie dla zabieganych ludzi, którzy nie zawsze mają czas gotować. Kolejnym korzystnym momentem na przyjęcie odżywki jest okres bezpośrednio po treningu. W tym czasie krew z naszych wnętrzności odpływa do mięśni i nasz żołądek nie jest w stanie szybko strawić pokarmu. Trzeba pamiętać, że aby wykorzystać działanie treningu na nasz organizm trzeba bezpośrednio po treningu dostarczyć aminokwasów do naszych mięśni, aby zablokować katabolizm (rozkład białek mięśniowych na potrzeby energetyczne) i zmaksymalizować anabolizm (tworzenie nowych białek mięśniowych). Do tego może nam posłużyć szybkowchłanialna odżywka białkowa np. izolat czy hydrolizat białka serwatki lub aminokwasy proste w formie suplementu.

Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości tego budulca to możemy zapomnieć o rozwoju swojej muskulatury. Białko dostarczane wyłącznie z pożywienia może okazać się niewystarczające by stymulować procesy wzrostu. Białko w proszku jest łatwo przyswajalne i smaczne oraz wygodne z zastosowaniu. Jego zaletą jest też czas w jakim aminokwasy powstałe w wyniku jego strawienia dostają się do krwi. Stosując odżywki o różnym tempie wchłaniania możemy precyzyjnie dostosować się do potrzeb naszego organizmu. Nie należy zapominać, że białko wpływa na tempo metabolizmu co ma tez korzystny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej i estetykę sylwetki.

Przejdź do części drugiej artykułu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz