Ile procent sukcesu stanowi dieta?

Ile razy spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, że dieta stanowi 70% czy nawet 90% sukcesu? Oczywiście jest w tym trochę racji, ponieważ na nic zdadzą się nasze wysiłki na siłowni jeżeli nie zapewnimy organizmowi wystarczającej ilości kalorii, mikroelementów i snu potrzebnych do regeneracji naszego organizmu. Niekoniecznie należy negować takie wywyższanie diety, ponieważ sprawia to, że ludzie coraz to bardziej zastanawiają się nad istotą prawidłowego odżywiania. O ile świadomość wpływu treningu na nasz organizm jest wysoka wśród społeczeństwa, o tyle rola diety jest często pomijana…

Sam jako zaczynający przygodę z treningami na siłowni nie miałem pojęcia jak ważna jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Świadomość przyszła z czasem, gdy oprócz masy mięśniowej wzrastał także poziom tkanki tłuszczowej. Możemy kontrolować ilość tkanki tłuszczowej i przyrosty masy mięśniowej tylko wówczas gdy dostarczamy odpowiednią ilość kalorii i zachowujemy przy tym odpowiednią proporcje trzech podstawowych źródeł energii: węglowodanów, tłuszczu i białka. Gdy zależy nam na powiększeniu naszej masy mięśniowej musimy dostarczyć, jak ja to mówię, odpowiednią ilość cegiełek do syntezy nowej tkanki mięśniowej, a przede wszystkim do tego żeby nasz organizm mógł się prawidłowo regenerować. Jeżeli zależy nam na spalaniu tkanki tłuszczowej to tak naprawdę głównym krokiem do realizacji tego celu jest przestrzeganie odpowiedniej diety o określonej liczbie kalorii niższej od naszego zapotrzebowania kalorycznego. Jednak należy zauważyć, że dużo łatwiej będzie osiągnąć cel stosując odpowiednie ćwiczenia fizyczne i suplementy diety.

Plan treningowy tworzy jedną, spójną całość i składa się z odpowiednio dobranego treningu, diety i suplementacji. Uważam, że nadawanie wartości procentowych obrazujących priorytet poszczególnych elementów planu treningowego nie ma dużego sensu. Jeżeli mielibyśmy pokusić się o wyznaczanie procentowego rozkładu tych elementów, to w mojej opinii każdy będzie jednakowo ważny. Każdy z elementów stanowi 33% sukcesu, pozostały 1% stanowi motywacja, determinacja i systematyczność icon smile Ile procent sukcesu stanowi dieta?

iks procent dieta Ile procent sukcesu stanowi dieta?

One Response to Ile procent sukcesu stanowi dieta?

  1. Fidel Whetstine pisze:

    Zostalem uprzedony, sam mialem napisac taki artykul.

Dodaj komentarz