Kontuzja? Spróbuj galaretek z żelatyny i witaminy C

Ostatnio nabawiłem się lekkiej kontuzji stawu barkowego i w związku z tym zacząłem sobie robić galaretki z żelatyną i witaminą C.

Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu, a żelatyna zawiera wszystkie potrzebne do tego aminokwasy. W ostatnich latach często czytałem o tym, że żelatyna będzie słabo wchłanialna i hydrolizat kolagenu (dostępny w suplementach) będzie lepiej wchłanialny – podejrzewam, że tak może być faktycznie i sam polecam nieraz takie suplementy (np. Nutrend Flexit).

Natomiast musimy być świadomi, że takie białko kolagenowe i tak zostanie rozbite na aminokwasy podczas trawienia – z moich dociekań wynika, że cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, żeby mogła zostać przyswojona bez takiego „rozbicia” – z tego powodu też np. kremy z kolagenem, jak dla mnie, są przynajmniej w pewnym stopniu ściemą, bo przez skórę taka cząsteczka na pewno się nie wchłonie, sorry.

Poniżej badanie na które wpadłem dzisiaj – suplementacja 5 g oraz 15 g żelatyny (15 g oczywiście jest skuteczniejszą dawką) wzbogaconej o witaminę C. Dowiedziono, że taka suplementacja przed wysiłkami, przyczynia się do wzmożonej syntezy kolagenu, a co za tym idzie, może być pomocna w prewencji lub leczeniu kontuzji.

Źródło:

Gregory Shaw, Ann Lee-Barthel, Megan LR Ross, Bing Wang, and Keith Baar; Vitamin C–enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. 2016 American Society for Nutrition. http://ajcn.nutrition.org/content/early/2016/11/15/ajcn.116.138594.abstract?sid=829a4a60-5695-41df-bc34-d8742d747e85

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz