Tortilla lub naleśniki z mąki ryżowej

Składniki ciasta:
300g mąki ryżowej, 2 jajka całe L
2,5 szklanki wody
~0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
~0,5 łyżeczki soli

Przepis:
1. Jajka ubijamy z wodą…
2. Dorzucamy do miski mąkę i proszek do pieczenia, sól i mieszamy
3. Wylewamy na patelnię ciasto w objętości jednej dużej warząchwi (wcześniej zamieszaj ciasto)
4. Podpiekamy (na małym ogniu pod przykrywką chwilę (około minutkę) z jednej strony i podrzucamy/przekładamy na drugą stronę.

Naleśniki wychodzą bez problemu na teflonowej patelni bez tłuszczu. Nie przerywają się i się nie przyklejają, mają odpowiednią grubość.

Makro:

makro ciasta (300g mąki i 120g jajek czyli 2 całe jaja L)
B/T/W/kcal = 33/14,64/234,72/1210,80

makro jednego naleśnika wielkości małego talerza (wyszło 6 sztuk)
B/T/W/kcal = 5,5/2,44/39,12/201,8

(pod względem węglowodanów można przyjąć, że 1 naleśnik zastępuje pół torebki ryżu – jednak na każdy naleśnik przypadnie dodatkowo 2g białka i 2g tłuszczu względem tej porcji ryżu => można ewentualnie kombinować ciasto bez żółtek jaj)

Powiedzmy, że zmieszczę do takiego naleśnika planowaną porcję piersi kurczaka (czyli możemy przyjąć, że dla faceta będzie to ok. 150g, a dla kobietki ok. 100g) pociętej w paski plus warzywka.

W ten sposób uzyskujemy sobie ciekawy zamiennik dość standardowo posiłku typu 150g piersi kurczaka + 50g ryżu + warzywa. Do tego można skombinować sobie bezkaloryczny sos np. z firmy Walden Farms lub zrobić sobie sos samemu z pomidorów, albo z przecieru itd. i dodatkowo doliczyć w makro.

Tak więc porcja dla faceta na redukcji to przykładowy posiłek 150g piersi kurczaka + 50g ryżu. Jeżeli ma przykładowo jeszcze źródło tłuszczów w posiłku w postaci klasycznej oliwy z oliwek to może sobie zamiast tego pokroić awokado w paseczki lub dodać zielone oliwki.

Makro posiłku 150g piersi kurczaka + 1 naleśnik co zastępuje (poza tymi rozbieżnościami wynikającymi z dodatku jajek do ciasta) 150g piersi kurczaka + 50g ryżu (z warzywami jest to trochę za dużo jak na taki naleśnik i  ciężko to zawinąć, poniżej foto)

B/T/W/kcal = 38,2/7,99/39,12/383,3

Oczywiście naleśniki też będą super w opcji na słodko np. z masą zrobioną ze smacznej odżywki białkowej rozpuszczonej w małej ilości wody z dodatkiem masła orzechowego lub owoców, jogurtu naturalnego ze słodzikiem 🙂

Smacznego 🙂

Oczywiście musimy pamiętać, że mąka – jaka by nie była, jest produktem przetworzonym i będzie miała mniej wartości niż np. gotowany ryż. Niemniej jednak rozwiązanie jest fajne dla osób, które chcą od czasu do czasu zjeść trochę inaczej, a ciągle realizować swój konkretny plan. Opcja jest też fajna dla osób, które nie mają apetytu, bo w ten sposób dużo łatwiej przejść założoną porcję. Kolejnymi osobami, którzy mogą się pobawić w podobne opcje są tzw. hardgainerzy czyli osoby, którym jest bardzo ciężko przytyć. Niejednokrotnie takie osoby muszą przejadać 6 torebek ryżu dziennie chcąc budować masę. Wówczas mogą sobie np. zamienić połowę dziennej porcji ryżu czyli 3 torebki ryżu na 300g mąki ryżowej i zjeść sobie 6 takich naleśników 🙂

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz